Pięć rzeczy które wybaczamy sobie a dziecku już nie

Rzeczy które wybaczamy sobie a nie dziecku

Jeżeli chodzi o to co jesteśmy w stanie wybaczyć dziecku a czego nie, natomiast sobie wybaczymy wszystko to jest parę istotnych kwestii.

  • Naszemu dziecku nigdy nie wybaczymy brania narkotyków, ponieważ według naszego zdania zawsze ostrzegaliśmy nasze dziecko przed tym a mimo to doszło do tego, dlatego tym bardziej jesteśmy rozczarowani i jest nam wstyd przed innymi że to stało się w naszej rodzinie. Sami sobie byśmy wybaczyli bo przecież jesteśmy dorośli to uważamy,że możemy popełnić jakiś błąd natomiast nasze dziecko ma być doskonałe. Zapominamy na pewnym etapie życia i dorastania naszych dzieci to gdy oni nas zawsze obserwowali i z nas brali przykład, byli doskonałymi obserwatorami i słuchaczami.
  • Nie wybaczymy też tego, gdy dowiemy się, że nasze dorastające dziecko jest innej orientacji seksualnej, czy to chodzi o córkę czy syna. Jesteśmy tym tak zażenowani, że nie potrafimy nawet normalnie ze sobą rozmawiać, już sama chęć próby rozmowy z dzieckiem przejawia agresję a małżonkowie obwiniają się nawzajem zamiast szukać porozumienia i akceptacji swojego potomka. Rodzice potrafią nawet wyrzec się dziecka i wyrzucić z domu, gdyż uważają to za “plamę na honorze rodziny”. To staje się jak brzemię dla dziecka które nie potrafi sobie zaradzić w świecie pełnego chaosu, gubią się, popadają w konflikty z prawem, reagują agresją, wpadają w złe towarzystwo.
  • Następna sprawa która jest nie do wybaczenia to bardziej by można się skupić na młodych dziewczynach na które mówi się “galerianki” i tutaj jeżeli chodzi o ojców jest to sprawa przesądzona ponieważ córeczka to ich oczko w głowie a nagle się dowiadują, że jakiś obleśny typ ich dotykał. Nie rozumiemy czemu i po co nasze dziecko zdecydowało się na taki krok gdyż uważamy, że niczego jej nie brakowało w domu, nasze podejście w nerwach do niczego nie doprowadzi i na pewno nie rozwiąże problemu tylko jeszcze go pogłębi. Serce nam pęka na samą myśl co taki staruch mógł z naszą córką robić.
  • Kolejna sprawa jaka nie daje nam sumienia wybaczyć dziecku to pobicie, kradzież, zadajemy sobie wtedy pytanie- dlaczego?. Nikt z nas nie każe naszemu dziecku być złe, więc nie rozumiemy skąd agresja i w rezultacie nie wybaczamy bo chcemy nauczyć w ten sposób odpowiedzialności nasze dziecko za swoje błędy.
  • Najgorszą z rzeczy jaką mogą zrobić nasze dzieci to zabić i to nie ważne czy kogoś obcego czy bliskiego, dla zabawy czy w obronie własnej czy osoby drugiej. Jest to okropne i nie do wybaczenia, ale nikt nie próbuje zrozumieć tego młodego człowieka co sprawiło, że posunął się do tego aby kogoś zabić. Nasze ‘ego’ nie pozwala nam zrozumieć przyczyny gdyż nawet jeżeli słyszymy o przypadkach gdy ktoś dorosły coś takiego zrobi to ciężko zrozumieć i wybaczyć to tym bardziej trudno jeżeli chodzi o dziecko.

W sumie jeżeli chodzi o nas dorosłych jakoś łatwiejsze mamy zrozumienie dla samych siebie niż dzieci, uważamy, że my mamy prawo do błędów a dzieci nie, chociaż to przecież też człowiek który może się pomylić, popełnić błąd i zasługuje na wybaczenie, nie możemy być dla dzieci aż tak surowi i bez sumienia ponieważ stracimy kogoś najcenniejszego kogo mamy. Warto czasem porozmawiać zamiast krzyczeć i się wymądrzać. Nie oceniać tylko starać się zrozumieć i wesprzeć w danej sytuacji tzw; bez wyjścia. Zawsze jest wyjście trzeba tylko chęci i dobrego podejścia do całej sytuacji, a nasze życie zmieni się nie do poznania i może zaczniemy w końcu być szczęśliwi oraz nasze dzieci też poczują sie szczęśliwsze i będą czuły w nas oparcie.

Dodaj komentarz