Kim był Jesper Juul? Książki, które zmienią twoje spojrzenie na wychowanie

To normalne, że rodzice nie wiedzą wszystkiego. Powinni jednak wiedzieć, jak zbudować wartościową i trwałą relację ze swoimi dziećmi. Jeśli szukacie wsparcia a wychowaniu dzieci i chcielibyście nadążyć za potrzebami swoich dzieci, zapoznajcie się z książkami Jespera Juula. Dzięki nim wychowanie waszych pociech będzie znacznie efektywniejsze. 

Jesper Juul – książki o wzajemnym szacunku wszystkich członków rodziny

Jesper Juul był duńskim terapeutą rodzinnym. Jest uznawany za jedną z najbardziej wyjątkowych postaci, jeśli chodzi wychowanie dzieci i budowanie relacji rodzinnych. Wspólnie z Walterem Keplerem założył Skandynawski Instytut Kemplera, czym przyczynił się do ewolucji pedagogiki, kładąc nacisk na idee szacunku, współpracy i autentycznego partnerstwa w relacjach. Choć zmarł w 2019, spuścizna Juula nadal wpływa na miliony rodzin, rewolucjonizując sposób, w jaki postrzegamy te kwestie.

Twoje kompetentne dziecko i inne pozycje. Co z wychowaniem dzieci?

Jesper Juul był autorem wielu cenionych książek, dzięki którym możemy dowiedzieć się, co jest najważniejsze z punktu widzenia budowania trwałych i, co najważniejsze, zdrowych relacji w rodzinie. Na polskim rynku znajdziecie takie Jesper Juul książki:
  • “Twoje kompetentne dziecko”
  • “Twoja kompetentna rodzina”
  • “Zamiast wychowania. O sile relacji z dzieckiem”
  • “Rodzic jako przywódca stada”
  • “O granicach. Kompetentne relacje z dzieckiem”
  • “Być razem”
  • “Agresja – nowe tabu?”
  • “Nie z miłości”
  • “Być mężem i ojcem”
  • “Nastolatki. Kiedy kończy się wychowanie?”

Powinniśmy traktować dzieci poważniej – nauczenie dzieci radzenia sobie w życiu

Filozofia Jespera Juula, książki jego autorstwa i przeprowadzone z nim wywiady rewolucjonizują tradycyjne podejście do wychowania poprzez promowanie równości, autentyczności i budowania zdrowych relacji rodzinnych. Juul przekonywał, że dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców, lecz mają prawo do samodzielnego odkrywania świata, niezależnie od narzucanych im poleceń. W swoich książkach podkreślał konieczność traktowania dzieci jako kompetentnych jednostek, które zasługują na szacunek i równość. Juul zastępuje autorytarne podejście do wychowania autentycznymi relacjami opartymi na miłości i zaufaniu oraz przypomina o miłości jako ich fundamencie. 

Dzieci nie potrzebują doskonałych rodziców. Temat wychowania dzieci

Jego podejście oparte na równości, szacunku i autentyczności każe zweryfikować klasyczne metody wychowawcze. Dzięki książkom Juula każdy rodzic może odkryć, co z perspektywy jego rodziny ma największe znaczenie i skupić się na zbudowaniu relacji, która pozwoli jego dzieciom zbudować poczucie własnej wartości. 

Dodaj komentarz