Moje dziecko nie chce jeść, czyli rozmowa o BLW

Karmienie dziecka piersią to piękny czas, który wzmacnia więź między matką a niemowlakiem. W końcu jednak mija i… zaczynają się kłopoty. Okazuje się, że nie wszystkie dzieci bezboleśnie przechodzą na standardowe żywienie. Tyczy się to również dzieci, które karmione były mlekiem modyfikowanym. Jak z łatwością sprawić, by dziecko lekko przeszło odstawienie od piersi? Warto przyjrzeć się metodzie BLW. Na czym ona polega?

Metoda BLW – co to jest?

Metoda BLW (w rozwinięciu – Baby Led Weaning) jest metodą odstawiania dziecka od pokarmu mlecznego (mleka modyfikowanego lub mleka matki), w której całym procesem steruje chęć i gotowość samego malucha. Metoda BLW opiera się na całkowitym zaufaniu opiekunów do dziecka i jego wyborów. Mały człowiek sam wybiera, który pokarm zje i kiedy jest gotowy na to, by zjeść coś więcej niż dobrze już znane mu mleko.

Ważnym filarem metody BLW jest również zostawienie dziecku niezależności w zakresie formy spożywania posiłków. Maluch je sam – palcami, badając przy tym konsystencję potraw, a nie tylko ich smak. Może więc poznać od razu charakter „dorosłych” posiłków i samemu kształtować swój kulinarny gust.

Metoda BLW – kiedy ją wprowadzić?

Wiele mam zastanawia się kiedy można zacząć odstawiać dziecko od piersi i powoli wprowadzać stały pokarm. Wytyczne WHO głoszą jasno: do 6. miesiąca życia najlepszy jest pokarm matki, a dieta dziecka nie powinna być rozszerzana. Oczywiście, nie tyczy się to przypadków, w których mama nie może karmić piersią. Jednak gdy nie pojawiają się żadne komplikacje, podawanie dziecku stałych pokarmów przed ukończeniem 6. miesiąca życia jest niewskazane.

Aby powoli wdrażać metodę BLW, dziecko musi również umieć stabilnie siedzieć. To bardzo ważne przy próbach samodzielnego spożywania posiłku. W ten sposób unikamy bowiem groźnych sytuacji, w których tracący równowagę maluch mógłby zadławić się kawałkiem spożywanego pokarmu. Dziecko powinno umieć już chwycić rączką jedzenie i samodzielnie donieść je do buzi. Nie powinien również pojawiać się odruch wypychania jedzenia na zewnątrz – to oznaka, że dziecko nie jest jeszcze gotowe na posiłek w takiej formie.

Przy tym wszystkim, dziecko musi również… interesować się jedzeniem. Małe szkraby często i chętnie naśladują rodziców, a spożywanie posiłków jest dla nich nową, egzotyczną czynnością; z przyjemnością korzystają z możliwości sprawdzenia nowych smaków i zapachów. Czasami jednak okazuje się, że stałe potrawy czy samodzielne obsługiwanie tacki i talerza nie jest dla nich jeszcze niczym intrygującym. Widocznie jest na to za wcześnie – dajmy więc dziecku jeszcze nieco czasu!

Metoda BLW – jakie ma zalety?

Jakie walory ma metoda BLW? W końcu nie każdy rodzic ma ochotę na znoszenie grymasów dziecka i sprzątanie kawałków jedzenia, które nieporadne rączki rozsypują po całym stole. Okazuje się jednak, że warto spróbować – to właśnie metoda BLW zapewnia dużą szansę na bezbolesne przestawienie na pokarm stały, a do tego, oferuje cały szereg rozwojowych korzyści.

Po pierwsze, jedzenie przy pomocy BLW staje się dla dziecka przyjemnością. Tym samym kojarzy ono proces spożywania posiłków z miłymi odczuciami; dzięki temu, z całą pewnością nie wyrośnie na niejadka, którego sytuacja spożywania posiłków stresuje i krępuje. Po drugie, dziecko poznaje jedzenie wszystkimi zmysłami – ogląda je, wącha i starannie dotyka. Tym samym, trenuje swój układ zmysłów, który w tym okresie życia jest wyjątkowo podatny na rozwój.

Po trzecie, dziecko trenuje umiejętności motoryczne. Chwytanie porcji jedzenia i donoszenie ich do buzi w całości to dla małych rączek wielkie wyzwanie – im częściej maluch będzie podejmował takie próby, tym lepiej nauczy posługiwać się palcami i pozna różnorodne konsystencje potraw. Ważny jest tu również trening żucia – nasza pociecha nauczy się dokładnie rozdrabniać kawałki pokarmu. Wykształcenie prawidłowych odruchów pozwoli uniknąć rozwoju zaburzeń sensorycznych u dziecka.

Warto również pamiętać, że wspólne posiłki to wspaniała okazja, by dziecko pobyło razem z rodzicami. Maluch samodzielnie będzie jadł dłużej – ale z całą pewnością będziemy wzruszeni podczas obserwacji jego „zmagań”. Nasza pociecha, dzięki samodzielnym decyzjom podczas posiłku, nauczy się również kontrolować popęd głodu. Dodatkowo, niezależność w drobnych sprawach pozytywnie kształtuje pewność siebie dziecka.

Na co uważać przy metodzie BLW?

By prawidłowo wdrożyć metodę BLW, należy pamiętać o kilku szczegółach. Po pierwsze – nigdy nie wolno zostawiać dziecka samego z jedzeniem! Może to doprowadzić do szeregu groźnych sytuacji: od zadławienia się kawałkiem pokarmu, do wepchnięcia sobie jego elementów w nos czy ucho. Zadławieniem może grozić również rozpraszanie dziecka w trakcie przeżuwania i połykania. Nie próbuj wówczas koncentrować uwagi malucha na sobie – pozwól mu skupić się na jedzeniu.

Metoda BLW zakłada niezależność dziecka, jeśli chodzi o podejmowanie decyzji. Nie zmuszaj więc synka czy córeczki, aby spożył czy spożyła większą porcję pokarmu niż sam/a chce. Dla malucha przeżuwanie i połykanie stałego pokarmu jest jeszcze nowe – jeśli protestuje, pozwól mu na odpoczynek lub zabawę i wróć do posiłku jakiś czas później. Absolutnie nie wolno wpychać dziecku pokarmu na siłę do buzi! W metodzie BLW to mały człowiek decyduje – pozwól mu na rozwój w jego własnym tempie.

Dodaj komentarz