Wyprawka dla noworodka: co kupić, zanim urodzi się dziecko

Pierwsza wyprawka niemowlaka

Przygotowywanie pierwszej wyprawki wzbudza w przyszłych mamach nie tylko ogromną radość, ale również obawę i strach. Zakupy przed narodzinami dziecka potrafią rozczulić przyszłych rodziców, ale też pobudzić wyobraźnię, przez co możemy się zatracić w szaleństwie zakupowym. Dlatego tak ważna jest rozwaga, a także umiar. A artykule przedstawię kilka najpotrzebniejszych rzeczy, których nie może zabraknąć przyszłym mamom po narodzinach ich długo wyczekiwanego dziecka.

Wyprawka dla noworodka: co kupić, zanim urodzi się dziecko

Zanim przywitamy swoje ukochane dziecko na świecie, należy odpowiednio przygotować się zarówno do roli matki, jak i ojca. Ważnym krokiem, jest przygotowanie odpowiedniej wyprawki. Istotnym krokiem jest rozłożenie zakupów na kilka etapów. Wszyscy wiemy, że produkty dla maluchów nie należą do najtańszych, jest to spory wydatek. Warto pomyśleć o zakupach już w drugim trymestrze ciąży, w ten sposób ogół wydatków z pewnością będzie mniej odczuwalny, a dodatkowo nie zostawimy wszystkiego na ostatnią chwilę. Małe ciało dziecka wymaga ma duże i wygórowane potrzeby. Codzienna pielęgnacja noworodka to nie lada wyzwanie.

 

W pierwszych miesiącach życia będziemy przewijać maleństwo nawet do kilkunastu razy dziennie, dlatego ważne jest aby zaopatrzyć się w wystarczającą ilość pieluch. Wybór odpowiedniego producenta wcale nie jest tak prosty jakby to mogło się nam wydawać. Siłą rzeczy pierwsze tygodnie są zazwyczaj eksperymentem w doborze pieluch, dopiero za którymś razem jesteśmy w stanie stwierdzić czego nasz maluch tak naprawdę potrzebuję i które są dla niego najlepszym wyborem. Ważne jest posiadanie pieluchy tetrowej, której użyjemy za każdym razem gdy naszemu dziecku uleję się pokarm, posłużą jako chusteczka. Natomiast w gorące i letnie dni osłonią jego skórę przed słońcem podczas spaceru w wózku. Nieocenione i niezastąpione są także chusteczki nawilżające, potrzebne szczególnie podczas przewijania, ale też przydatne w innych, kryzysowych sytuacjach. Większość takich chusteczek dostępnych na rynku przystosowana jest do pielęgnacji już od pierwszego dnia życia.

 

Dla wygody, higieny, ale także kondycji i zdrowia kręgosłupa przyszłych mam warto kupić przewijak. Na samym początku możemy kłaść go na stelażu, łóżeczku, czy nawet na stole. W ten sposób nie będzie potrzeby ciągłego przychylania się w trakcie zmiany pieluchy. Pamiętajmy, aby wybrać model ze zmywalną powierzchni, to pozwoli nam na łatwiejsze utrzymanie przewijaka w czystości. Sprawdzonym zestawem do przemywania oczu niemowlaka są gaziki i sól fizjologiczna. Przyda się również do rozrzedzania wydzieliny, gdy dziecko dostanie kataru. Zatkany nos jest ogromnym utrapieniem nie tylko dla malucha, ale też rodziców. Na szczęście są na to skuteczne sposoby. Jednym z nich jest gruszka do nosa, używana kiedyś przez nasze babcie. Dużo bardziej efektywniejsze są jednak aspiratory do nosa z końcówką po jednej stronie, a ustnikiem po drugiej. Kiedy wciągamy powietrze przez ustnik, wydzielina trafia do specjalnego zbiorniczka. Wszystko można w każdej chwili zdemontować i w łatwy sposób wyczyścić. Gdy na skórze niemowlaka dostrzeżemy różnego typu odparzenia czy podrażnienia bardzo pomocne będą maści. Przez większość dnia pupa malucha zasłonięta jest pieluchą, która hamuje dopływ powietrza i naraża skórę na działanie wilgoci i innych substancji, na przykład tych zawartych w moczu. Dlatego uszkodzenia skóry dziecka są tak częstym problemem w dzisiejszych czasach.

 

Warto także kupić szczotkę do włosów, która będzie stanowiła idealny masaż skóry głowy dziecka.Niezbędna jest także wanienka, która stanowi podstawę kąpieli malucha. Z uwagi na szybki rozwój dziecka, najlepiej od razu wziąć większą. Zamiast mierzenia temperatury wody łokciem warto zaopatrzyć się w termometr, który rozwiąże za nas ten problem. W pierwszym miesiącu życia skóra dziecka często jest sucha, łuszczy się, a czasem nawet i pęka. Na szczęście można temu zaradzić – po kąpieli nawilżając ją i natłuszczając oliwką bądź balsamem do ciała. Innym rozwiązaniem są emolienty, natłuszczające skórę i stymulujące jej regenerację. Są przydatne szczególnie podczas wystąpienia różnego rodzaju podrażnień i stanów zapalnych, ale również wtedy, gdy dziecko boryka się z atopowym zapaleniem skóry. To, jaki preparat nawilżający wybierzemy, zależy w dużej mierze od rodziców. Na początku są potrzebne również ubranka. Na starcie dobrze wybrać zapinane kopertowo body, przez co unikniemy konieczności przekładania ich przez głowę dziecka, dzięki czemu przebieranie będzie mniej stresujące.

Dodaj komentarz