Ciąża to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety. To czas, kiedy przyszła mama przygotowuje się na przyjście na świat maluszka. Czuje jak jej dziecko wzrasta i się rozwija w jej łonie. Ciąża to nie tylko zadbanie o zdrowe nawyki i odżywianie by dziecko mogło się zdrowo rozwijać, ale to także czas intensywnych przygotowań i zakupów dla malca.
Spis treści
Termin porodu tuż tuż.
Ostatnie dni przed porodem dla każdej kobiety są strasznie stresujące. Chcemy, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. By niczego nie zabrakło w wyprawce dla maluszka. Bardzo ważne jest także skompletowanie wyprawki do szpitala dla przyszłej mamy, aby pobyt przebiegał jak najbardziej komfortowo.
Wyprawka do szpitala dla przyszłej mamy
- Wyprawka do szpitala jest bardzo istotna. Pozwoli nam na spokojny pobyt bez niemiłych niespodzianek. Należy pamiętać, że zaraz po urodzeniu dziecka nie wychodzimy do domu lecz zostajemy na oddziale minimum 3 doby ( jest to zależne od stanu naszego zdrowia oraz dziecka). Oto najważniejsze rzeczy, których nie może zabraknąć w Twojej szpitalnej wyprawce.
Dokumenty. Są bardzo istotne najlepiej spakować je wszystkie razem, aby później zaoszczędzić czas na szukaniu. Koniecznie dokumenty jakie musisz mieć przy sobie to:
• Dowód osobisty. Na jego podstawie zostajesz przyjęta do szpitala.
• Karta ciąży. To w niej zawarte są wszystkie informacje jak przebiegała Twoja ciąża oraz rozwój dziecka na poszczególnych etapach.
• Twoje ostatnie badanie ( najbardziej aktualne) . Zazwyczaj jest to morfologia oraz badanie moczu.
• Grupa krwi wraz z czynnikiem RH. Jest to konieczne w razie jakichkolwiek komplikacji od razu wiadomo jaką krew należy podać. Zaświadczenie o grupie krwi jest w formie blankietu lub karty wystawionej przez laboratorium.
• Wyniki badania GBS. Jest to badanie zalecane przez lekarzy do wykonania w ostatnim już trymestrze ciąży ( blisko terminu porodu).
• Plan porodu. Jeżeli oczywiście taki mamy
• Wyniki badań, które są mogą mieć wpływ podczas porodu ( np. choroby zakaźne). - Koszula nocna. Najlepiej nie jedna, 3 sztuki będą w sam raz. Musimy pamiętać, że po porodzie będziemy mocno krwawić ( bardzo często zdarza się, że nawet najlepsze podkłady przemokną to normalne), dlatego warto mieć w rezerwie koszulę, aby móc w razie potrzeby przebrać się i czuć komfortowo. Najlepiej jeśli koszula będzie odpinana na piersiach, ułatwi nam to karmienie dziecka.
- Bielizna poporodowa ( majtki). Są one jednorazowe i nie uciskają obolałych miejsc intymnych oraz brzucha. Świetnie podtrzymują podkłady poporodowe.
- Podkłady poporodowe. To nic innego jak bardzo duże i chłonne podpaski. Po porodzie krwawienia są bardzo obfite i mogą występować nagle. Zwykła podpaska nawet najbardziej chłonna nie byłaby w stanie sprostać tak obfitym krwawieniom. Warto zaopatrzyć się w 2 paczki takich podkładów, aby móc je w miarę często wymieniać ( względy higieniczne).
- Kosmetyki podstawowe : delikatny płyn do higieny intymnej, szczoteczka i pasta do zębów, szczotka do włosów, płyn do mycia twarzy i ciała.
- Ręcznik duży. Najlepiej dwa, aby mieć na zmianę w razie poplamienia. Najbardziej sprawdzą się tutaj ciemne kolory ( względy praktyczne).
- Własne sztućce oraz kubek. W większości szpitali są one wręcz wymagane.
- Ładowarka do telefonu i telefon. Nikt z nas nie wyobraża sobie stracić kontakt z bliskimi podczas pobytu w szpitalu i narodzin dziecka.
To była lista najpotrzebniejszych rzeczy, które przydadzą się przyszłej mamie. Pamiętaj, że jeszcze musisz spakować rzeczy dla maluszka. Koniecznie zabierz ze sobą:
- Pampersy
- Chusteczki nawilżone
- Krem do pupy ( np. sudocrem)
- Pieluszkę tetrową ( najlepiej z 3 sztuki)
- Smoczek ( czasem może się przydać)
- Ubranka na wyjście: czapeczkę, kaftanik, śpioszki, pajacyk, kocyk lub kombinezon). Ubranka dobieramy odpowiednio do poru roku i temperatury na zewnątrz. Możemy rzeczy na wyjście spakować do osobnej torby i kazać przywieźć partnerowi w dzień wyjścia ze szpitala ( o ile mamy taką możliwość).
Wyżej wymienione rzeczy to oczywiście podstawa, o której nie możemy zapomnieć, aby pobyt w szpitalu przebiegał w miarę spokojnie ( na tyle na ile to oczywiście możliwe). W razie przedłużenia pobytu będzie konieczność dostarczenia przez osoby bliskie większego zapasu rzeczy np. bielizna, koszule nocne, pampersy czy ręczniki. Jeżeli najpierw trafiasz na oddział i przed porodem będziesz tam przebywać kilka dni wart zabrać także ciekawą książkę lub krzyżówki, aby na chwilę zająć czymś swoje myśli. Torbę do szpitala należy spakować nawet 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu. Pamiętajmy, że akcja porodowa może zacząć się w każdej chwili i nie będzie wtedy czasu na bieganie po domu i pakowanie rzeczy. Kolejną rzeczą jest także posiadanie zatankowanego auta, aby w razie konieczności dotarcia do szpitala nie trzeba było jeszcze zajeżdżać na stację benzynową. Oczywiście każda z kobiet jest inna i ma różne potrzeby, więc listę oczywiście można poszerzyć o pozycję, które będą przydatne.