Usypianie niemowlaka nie należy do prostych zadań… Wiedzą o tym wszyscy świeżo upieczeni rodzice. Zwłaszcza ci, którzy doczekali się swojej pierwszej pociechy, mają duży problem z usypianiem maleństwa. Niestety skutkuje to niewyspaniem – zarówno dziecka, jak i samych rodziców, którzy powoli tracą cierpliwość do malucha… i kółko się zamyka. Na szczęście, istnieją sprytne pomysły na to, jak sprawnie uśpić dziecko i zyskać tym samym kilka chwil na własny odpoczynek. Na czym polegają?
Spis treści
Jak wygląda sen dziecka?
Niemowlak przesypia aż 15-20 godzin na dobę – to w zasadzie większość dnia. A jednak kiedy już się obudzi, nie tak łatwo go uśpić… Niestety wiele dzieci budzi się właśnie w nocy. Dla malucha podział na dzień i noc nie istnieje – budzi się o losowej porze. Co więcej, jego cykl snu wygląda inaczej niż u dorosłego, czego efektem jest to, że małe dziecko potrafi ocknąć się nawet… co godzinę!
Różnice biorą się z długości fazy REM – tej, w której pojawiają się szybkie ruchy gałek ocznych, oraz marzenia senne. U dorosłych to około jedna piąta całości snu. U maluchów – aż ponad 50 proc. Z pozostałymi fazami snu przeplata się co godzinę i towarzyszy jej szybkie rozbudzanie. Jeżeli nasze dziecko nie potrafi od razu zasnąć – zaczyna płakać. To dlatego tak ważne jest, by nauczyć niemowlaka zasypiać samodzielnie, bez naszej pomocy.
Budzenie się dziecka – powody
Jakie są inne przyczyny budzenia się dzieci? Najbardziej prozaiczne to zabrudzona pielucha, która powoduje dyskomfort, oraz potrzeba jedzenia. Niemowlaki mają bardzo mały żołądek; tym samym, muszą często jeść i często się wypróżniać. Dlatego częściej też odczuwają głód, który je budzi i który komunikują rodzicom płaczem.
Oczywiście, częste budzenie się i wyjątkowa marudność mogą też świadczyć o tym, że dziecku coś dolega. W razie wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z pediatrą – pomoże nam ustalić, czy ze zdrowiem malucha jest wszystko w porządku.
Usypianie niemowlaka – jak to robić?
Sen dziecka zaczyna stabilizować się w okolicy 3. miesiąca życia. Wtedy dziecko zaczyna podlegać cyklowi dnia i nocy. Nie oznacza to jednak, że zmęczone dziecko zaśnie samo… Jak poradzić sobie skutecznie z usypianiem niemowlaka?
Przede wszystkim, należy obserwować sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko jest zmęczone. Maluchy komunikują to w różny sposób. Wiele dzieci staje się marudne, trze oczy, popłakuje. Może to świadczyć o tym, że to dobra pora na próbę snu. Warto jednak pamiętać również, że sprzymierzeńcem w usypianiu dziecka jest regularność cyklu dobowego. Pory snu i drzemek powinny być mniej więcej te same każdego dnia – w ten sposób organizm dziecka szybko dostosowuje się do naturalnego cyklu dnia i nocy.
Aby nie zakłócić dziecku wspomnianego cyklu, musimy oswajać je z odgłosami dnia. Jeżeli więc śpi w dzień – nie zasłaniajmy okien i nie zamykajmy ich. Dzienne drzemki są potrzebne, ale dziecko musi “wiedzieć”, że to w nocy odpoczynek jest najgłębszy – jeśli za bardzo wyśpi się w dzień, w nocy będzie mu trudno w ogóle zasnąć.
Usypianie niemowlaka – porady
Jak najlepiej usypiać dziecko? Powinno leżeć na plecach, a nie na brzuszku. Komfort zasypiania z pewnością poprawia opatulenie ciała kocykiem: zwiększa to u dziecka poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej strony, maluch nie może ulec przegrzaniu – to również sprzyja rozbudzaniu się. Warto więc wybrać ubranka i piżamki z naturalnych, “oddychających” materiałów. Ubranka nie powinny mieć też wypustek, ozdobnych guziczków czy dodatków – mogą podrażnić delikatną skórę niemowlaka, co z kolei często kończy się wysypką.
Niektórzy rodzice preferują usypianie dziecka z butelką z mlekiem w buzi. To zły pomysł – niemowlę może się zakrztusić, nie mówiąc już o wykształcaniu złego nawyku, który ciężko później zniwelować. Sensowniejszym pomysłem jest dawanie smoczka, powinniśmy go jednak wyjąć z ust malucha, gdy ten zapadnie już w sen.
Usypianie niemowlaka ułatwiają rutynowe i monotonne bodźce i czynności. Dlatego nad łóżkiem warto zawiesić wolno przesuwającą się karuzelę, na której skupi się dziecko przed zaśnięciem. Niektóre karuzele emitują również powolną, relaksującą muzykę – ta również pozytywnie wpływa na proces zasypiania malucha. Jeszcze skuteczniejsze są zabawki emitujące tak zwane białe szumy lub dźwięk miarowo bijącego serca, które kojarzy się dziecku z czasem sprzed narodzin. W przypadku białych szumów może sprawdzić się również zwykła cicha suszarka do włosów, czy podobnego rodzaju sprzęt domowego użytku. Wpływają kojąco na układ nerwowy dziecka i pozwalają mu zasnąć spokojnie. Słodkich snów!