Pomysł na wakacyjny wypad: Jezioro Żywieckie

Wakacje kuszą nas dobrą pogodą i wysoką temperaturą wody. To dlatego wybieramy się wtedy chętnie nad rzeki i jeziora. W Polsce roi się od malowniczych miejsc, w których można idealnie wypocząć, obejrzeć wspaniałe widoki i pozwolić sobie na chwilę wodnego szaleństwa. Jednym z takich miejsc jest Jezioro Żywieckie. Czym kusi nas ta okolica?

Jezioro Żywieckie – gdzie leży?

Jezioro Żywieckie to zbiornik retencyjny położony w województwie śląskim. Znaleźć go można na rzece Sole, tuż obok samego Żywca. Leży u zbiegu Kotliny Żywieckiej i Beskidu Małego, w pięknej, górskiej okolicy.

Jezioro Żywieckie ma kilka nazw. Ponieważ nie jest naturalnym jeziorem, oficjalnie nazywa się Żywieckim Zbiornikiem Wodnym. Znane jest również jako Zbiornik Wodny Tresna. Jednak nazwa „jezioro” zdecydowanie lepiej pasuje do tego uroczego i malowniczego miejsca.

Jezioro Żywieckie – kiedy powstało?

Jezioro Żywieckie powstało w 1966 r., poprzez zalanie kilku okolicznych wsi: wspomnianej w nazwie Tresny, Zarzecza, Starego Żywca i Zadzieli. Przy 38-metrowej zaporze znajduje się elektrownia wodna. Jednak dziś Jezioro Żywieckie pełni przede wszystkim rolę przeciwpowodziową, ale i turystyczną: tutejsze widowiskowe zachody słońca przyciągają nie tylko sentymentalnych romantyków.

Ciekawostką jest, że ten ogromny zbiornik (94,60 mln m³ i niemal 34 km linii brzegowej) jest regularnie zamulany przez osad z brzegów i okolicznych rzek. W latach 30. XXI wieku Jezioro Żywieckie prawdopodobnie zredukuje się o połowę w stosunku do pierwotnej wielkości – warto więc zobaczyć je już teraz!

Wodne szaleństwa w okolicy Zbiornika Tresna

Jezioro Żywieckie to prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych. Tutejsze tereny uwielbiają wędkarze, ale funkcjonują tutaj także liczne szkółki pływackie oraz żeglarskie. Bez problemu możemy tutaj znaleźć wiele wypożyczalni sprzętu wodnego, ale i rowerów. Brzegi Jezioro Żywieckiego to idealna gratka dla rowerzystów: stanowią kilometry tras z pięknymi widokami po drodze.

Jezioro Żywieckie uwielbiają również grzybiarze. W tutejszych lasach roi się od grzybów, dlatego późnym latem i jesienią spotkać tu można całe rodziny oddające się polskiemu „sportowi narodowemu”. Grzybiarze cenią te lasy również ze względu na ich wielką urodę – grzybobranie stanowi tu więc niezwykle przyjemną rozrywkę.

Górskie szlaki nad Jeziorem Żywieckim

Jezioro Żywieckie jest atrakcją również dla amatorów górskich wędrówek. Tutejsze niskie wzniesienia stanowią dobrą okolicę do pierwszych górskich prób, ale ich urokiem będzie zachwycony każdy spacerowicz. Szlak niebieski przebiega przez miejscowość Tresna, w stronę korony Jezioro Żywieckiego.

Ta trasa zaczyna się w Bielsku-Białej Lipniku. Podążając nią, zwiedzimy pasmo Czupli, a następnie – Magurki Wilkowickiej. Kolejno, miniemy dolinę Soły oraz zaporę w samej Tresnej i znów podążymy w górę – przez pasmo Cisowe Grapy. Tutaj szlak się kończy – tuż przy szlaku czerwonym, znanym jako Mały Szlak Beskidzki. W ten sposób, dotrzemy do przełęczy Przysłop Cisowy.

Rejsy po Jeziorze Żywieckim

Amatorom pływania łódką bardzo spodobają się okolice Tresnej. Tu, przy zaporze, znajdziemy liczne wypożyczalnie sprzętu, ale i przystań, z której możemy ruszyć w rejs po Jeziorze Żywieckim. Trwa godzinę i dostarczy niezapomnianych przeżyć estetycznych. Warto zauważyć, że tutejsza oferta sprzętu jest naprawdę szeroka – można wypożyczyć motorówkę czy łódkę, w zasadzie, od ręki.

Warto wspomnieć, że miejscowość, w której leży zapora – Tresna – istnieje od wieków. Po raz pierwszy zapis o tej wsi pojawił się już w 1626 r. To wtedy królowa Konstancja, żona Zygmunta III Wazy, spisywała swoje dobra – i wówczas wspomniana została parafia w Tresnej.

Jezioro Żywieckie – kąpiel o zachodzie słońca

Amatorów kąpieli w Jeziorze Żywieckim jest pewnie tylu, co miłośników tutejszych zachodów słońca. Warto zwrócić uwagę na kąpielisko w zatoczce Moszczanka. Jest bezpłatne i chętnie wybierane przez miłośników górskich wód. Z kolei, od strony Oczkowa znajdziemy brzeg kamienisty – za to z całą pewnością, mniej uczęszczany. Po prostu raj dla samotników!

Będąc w pobliżu, można wybrać się również na często odwiedzaną przez turystów Górę Żar. Na zbocze dostaniemy się własnym samochodem; na samą górę można zaś wjechać kolejką linowo-terenową. Jeśli mało nam wodnych uciech, biegiem rzeki Soły podążymy do innego jeziora – Międzybrodzkiego. A jeśli wciąż nam mało, zawsze pozostaje zwiedzanie zabytkowego i urokliwego Żywca. To w końcu rzut beretem od Tresny!

Dodaj komentarz