Ostatnie tygodnie ciąży.

9 miesiąc ciąży trwa od ok. 36 do ok. 40 tygodnia ciąży. To już naprawdę końcówka, jeszcze tylko kilka tygodni i już niedługo upragniony koniec, upragnione dziecko w końcu pojawi się na tym świecie. O ile nie zrobi psikusa, i nie zechce przywitać się wcześniej.

Rozwój dziecka w ostatnich tygodniach ciąży.

Dziecko jest już całkowicie rozwinięte, a w jego organizmie nie zachodzą już poważniejsze zmiany, wytwarza się natomiast intensywnie tkanka tłuszczowa, mająca za zadanie utrzymanie odpowiedniej ciepłoty ciała, kiedy dziecko pojawi się już na świecie.

Buzia jest już całkiem gładka i pucołowata, zmienia ona kolor z różowej na białą, natomiast pigmentacja nastąpi po porodzie.

Pod koniec ciąży można zauważyć zmniejszoną aktywność dziecka, mniej kopie, natomiast więcej się wierci. Dzieje się tak, ponieważ jest mu już ciasno i niewygodnie, ma ograniczone ruchy.

W tym czasie zanika również powoli maź płodowa, jej pozostałości są jeszcze w fałdach skóry oraz na plecach, meszek również jest już śladowy. Dziecko połyka meszek i martwe komórki mazi, które po porodzie zostaną wydalone w postaci smółki.

Dziecko ćwiczy niezbędne umiejętności: wdycha i wydycha wody płodowe w oczekiwaniu na poród i prawdziwy pierwszy oddech, ssie kciuk aby przygotować się do ssania pokarmu.

Jego nadnercza wytwarzają również kortyzol mający wpływ na pracę płuc, a te są już w pełni przygotowane do oddychania powietrzem atmosferycznym.

Odpoczynek przed wielkim finałem.

W tym ostatnim miesiącu przyszłej mamie jest już naprawdę ciężko zarówno pod względem fizycznym, gdyż wszystkie skumulowane dolegliwości fizyczne są już naprawdę ciężkie do wytrzymania, ale również pod względem psychicznym, bo te ostatnie tygodnie to już praktycznie tylko czekanie.

Czas lubi się wtedy dłużyć, warto go więc zapełnić miłymi, relaksującymi zajęciami, które pozwolą wypełnić czas oczekiwania. Dobrym rozwiązaniem tutaj będzie czas spędzony z książką, wyjście do fryzjera czy kosmetyczki.
Trzeba cieszyć się małymi przyjemnościami, dopóki jest na nie czas, ponieważ po narodzinach dziecka czeka mamę dużo pracy i czas dla siebie będzie wtedy bardzo mocno ograniczony.

 

Dodaj komentarz