Książki, które powinien przeczytać każdy rodzic

Rodzicielstwo – piękne i trudne

Wychowywanie dzieci to bardzo ważne zadanie. Rodzicielstwo oznacza wiele radości, ale również pewne trudności. Nie zawsze jest bowiem tak pięknie jak na filmach czy w serialach. Dzieci mają wiele potrzeb, których deprywacja przynosi negatywne konsekwencje, mogące objawiać się nawet w życiu dorosłym. Na rodzicach ciąży więc duża odpowiedzialność. Każdy czyn i słowo mają wpływ na to, jak będzie przebiegał rozwój dziecka. Warto czytać książki o rodzicielstwie, aby posiadać najlepszą wiedzę na temat rozwoju i wychowania dziecka.

Książki o rodzicielstwie – źródło specjalistycznej wiedzy

Nie ma rodziców idealnych, o czym warto pamiętać. Każdy popełnia błędy i każdy ma do tego prawo. Warto jednak zdobywać wiedzę, aby stworzyć swoim dzieciom najlepsze warunki do rozwoju. Oto kilka pozycji, które warto przeczytać:

  1. „Więź daje siłę” E. Kirkilinois – bardzo mądra książka, którą powinien przeczytać każdy rodzic. Każdy pragnie, aby jego dziecko było pewne siebie, szczęśliwe i samodzielne. Co jednak zrobić, aby miało szansę? Dać mu miłość i zrozumienie. Relacje między dzieckiem a rodzicem są bardzo ważne. Ta książka wyjaśni Ci dlaczego tak jest.
  2. „Jak mówić żeby, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły” F. Adele, M. Elaine – masz wrażenie, że nie potrafisz porozumiewać się ze swoim dzieckiem? Ta książka pomoże zrozumieć Ci dlaczego tak jest, a także podpowie, jak skutecznie to zmienić.
  3. „Język niemowląt” M. Blau – niemowlę nie powie, co go boli oraz czego potrzebuje. Często rodzice mają problem z zaspokajaniem potrzeb takich maluchów, co jest frustrujące. Dzięki tej książce dowiesz się, czego potrzebuje Twoje dziecko i jak to komunikuje.
  4. „Jak nie ranić własnego dziecka?” N. Schmidt – jako troskliwy rodzic, na pewno nie chcesz ranić swojego dziecka. Niestety pozornie nieszkodliwe słowa lub czyny mogą pozostawiać w psychice malucha ogromny ślad. Dzięki tej książce dowiesz się, jak nie ranić swojej ukochanej pociechy.

 

Dodaj komentarz