Kilka informacji o autyzmie

Czym jest autyzm

Wiele osób zastanawia się, czym jest autyzm tak naprawdę? To zaburzenie neurologiczne, które dotyczy mózgu, najczęściej o podłożu genetycznym. Pierwsze charakterystyczne objawy pojawiają się w dzieciństwie, często koło trzeciego roku życia, chociaż najbliższe dziecku osoby mogą zauważyć je wcześniej. Wśród najbardziej charakterystycznych objawów można wymienić:

  1. brak chęci do zabawy z rówieśnikami,
  2. skupianie się bardziej na przedmiotach niż na ludziach,
  3. zamknięcie w swoim własnym świecie,
  4. agresja, która nie ma wyraźnego powodu,
  5. brak reakcji na niektóre bodźce,
  6. sztywność, gdy podnosi się dziecko na ręce,
  7. unikanie kontaktu z innymi,
  8. brak reakcji na swoje imię,
  9. zapatrzenie w jeden punkt, na przykład w tykający zegar,
  10. mimika twarzy, która nie wyraża zbyt wielu emocji.

Diagnostyka autyzmu

Najważniejsze w diagnostyce jest to, aby obserwować dziecko i jego zachowanie. Lekarz rozmawia także z rodzicami zadając im pytania, na które odpowiedź może pomóc w diagnostyce. Przeprowadzane są także różne teksty, które są w pełni bezpieczne dla dziecka i pomagają potwierdzić albo wykluczyć autyzm u dziecka.
Oceną dziecka zajmują się neurolodzy, którzy oceniają pracę nerwów i mózgu. Pediatrzy rozwojowi również pełnią bardzo ważną rolę, a ich zadanie polega na ocenienie rozwoju malucha. Psychiatrzy lub psychologowie dziecięcy także biorą udział w diagnostyce, mają ogromną wiedzę o umyśle ludzkim, co jest potrzebne w diagnostyce autyzmu.

Ważne jest wykonanie badań, które wykluczą inne choroby, mogące dawać podobne do autyzmu objawy. Mowa tutaj na przykład o badaniu laryngologicznym, aby wykluczyć problemy związane z aparatem słuchu i mowy. Warto wykonać także badania słuchu, badania w kierunku toksoplazmozy, badania okulistyczne oraz metaboliczne albo genetyczne. Rodzicu, jeśli Twoje dziecko ma zaburzenia związane z rozwojem mowy, nie komunikuje się z innymi, nie reaguje na swoje imię – zgłoś się do lekarza w celu diagnostyki

 

Dodaj komentarz