Jak odpieluchować dziecko w trzy dni?

Odpieluchowanie dziecka wymaga od opiekunów konsekwencji i wdrożenia przemyślanej strategii. Dowiedz się jak odpieluchować dziecko w trzy dni i czy to w ogóle możliwe?

Wybierz najlepszy moment:

  • Odpieluchowanie najlepiej jest przeprowadzać w ciepłej porze roku. Daje to większą swobodę dziecku i pozwala na szybsze wysadzanie na nocnik, niż w przypadku, gdy oduczamy malucha od pieluchy zimą czy jesienią. Dodatkowe warstwy ubrania nie dają się szybko zdjąć, natomiast latem cały proces jest mniej skomplikowany, właśnie z uwagi na mniejszą ilość ubrań, jakie maluch ma na sobie.
  • Rodzic nie powinien być zaabsorbowany ważnymi dla siebie sprawami, na przykład zawodowymi czy osobistymi. Odpieluchowanie wymaga pozytywnego podejścia ze strony opiekuna. Stres nie pomaga w oduczaniu od pieluszki, może prowadzić za to do zaniechania nauki i rezygnacji.
  • Dziecko także musi być w dobrej formie. Nie odpieluchowujemy w trakcie i tuż po przebytej chorobie, a także wtedy, gdy w życiu malca następują istotne i ważne zmiany, np. pójście do nowego żłobka, zatrudnienie niani i powrót matki do pracy, przeprowadzki, rozstania rodziców, itp.

Oswajamy z nocnikiem:

  • Im prostszy nocnik, tym lepiej dla dziecka. Gdy przyzwyczai się on do nocnika wyposażonego w melodyjki, światła, i tym podobne ,, udogodnienia” , może zdarzyć się, że nie będzie chciało korzystać z innego nocnika, kiedy sytuacja będzie tego wymagała, np. w żłobku lub na wakacjach.
  • Pozwól dziecku bawić się nocnikiem. Niech oswoi się z nim. Wyjaśnij mu do czego służy nocnik i ustaw w pokoju malucha.

Nauka:

  • Nigdy nie karć za ,,wpadki” , nie zawstydzaj dziecka. Pamiętaj, aby nie przesadzić w drugą stronę. Nie nagradzaj zbytnio i nie kupuj prezentów. Pochwal malucha, także w obecności innych bliskich mu osób, na przykład babci czy cioci, ale zachowaj umiar w pochwałach. Dziecko musi nauczyć się, że korzystanie z nocnika to naturalna rzecz. Jeśli przyzwyczai się do nagród, może po pewnym czasie odmówić korzystania z nocnika, jeśli nie dostanie nagrody.
  • Wysadzaj malucha także w nocy. Musisz robić to sprawnie i szybko, początkowo trzy, a nawet cztery razy jednej nocy. Stopniowo musisz rezygnować z wybudzania, tak, aby docelowo tylko raz wysadzać dziecko na nocnik, a w dalszej perspektywie nauczyć je snu, nieprzerwanego przez wybudzanie. Pamiętaj i jednej bardzo istotnej rzeczy- małe dziecko, ma mały pęcherz. Niemożliwym jest, aby od razu przesypiało całe noce. Wraz z wiekiem zwiększają się możliwości malca i będzie on gotowy do tego, aby przesłać całą noc.
  • Musisz wprowadzić rutynę dotycząca korzystania z nocnika. Sadzak malucha na nocnik w stałych porach dnia. Rodzice powinni to robić zaraz po przebudzeniu, przed spacerem, po spacerze, przed drzemką w dzień i po drzemce, a także przed nocnym wypoczynkiem.

Niezbędne akcesoria:

  • Zaopatrz się w nieprzemakalny worek na ubrania, który zabierzesz wszędzie ze sobą, na przykład na spacer lub na zakupy. Musisz mieć także zapasowy komplet ubranek.
  • Nakładka na nocnik lub sedes. Pozwala przyjąć dziecku najbardziej komfortową pozycję podczas załatwiania potrzeb fizjologicznych.
  • Majtki treningowe. Wykonane z miękkiej, nieprzemakalnej, oddychającej warstwy zewnętrznej oraz wyściełanej bawełną warstwy wewnętrznej.
  • Chusteczki nawilżane i plastikowy pojemnik na chusteczki montowany do wózka.
  • Książeczki edukacyjne, w których bohaterowie stają przed takim samym wyzwaniem, jak nasz maluch i uczą się korzystać z nocnika.

Sukces

Nie porównuj swojego dziecka z innymi maluchami. Każdy uczy się w swoim tempie i dotyczy to także dorosłych! Pomagaj, ucz i bądź blisko, aby w porę zareagować. Wówczas może okazać się, że po upływie trzech dni Twoje dziecko rzeczywiście nie potrzebuje już pieluchy!

Dodaj komentarz